Lagmannsretten må vurdere varetektsfengslingen av terrorsiktede David Jakobsen (31), på nytt, etter at Høyesterett fredag opphevet kjennelsen.
Kampstart om:
| Publisert 30.07.2010 kl 17:27 Oppdatert 30.07.2010 kl 17:28 |
– Høyesterett har pekt på at lagmannsretten viser til beviser som ikke er framlagt. Høyesterett mener dette er feil, sier Jakobsens forsvarer, Kjell T. Dahl.
Dermed må Borgarting lagmannsrett behandle varetektsfengslingen på nytt.
Kjennelsen kommer etter at Jakobsen og hans forsvarer først anket tingrettens kjennelse om varetektsfengsling til lagmannsretten. Der ble anken forkastet, selv om lagmannsretten var sterkt kritisk til PSTs beviser.
Kjennelsen fra Borgarting lagmannsrett ble så anket til Høyesterett.
Dahl er glad for å ha fått medhold. Høyesterett begrunner kjennelsen med at det er uklart om lagmannsretten har basert seg på beviser som ennå ikke er lagt fram.
– Kjennelsen til Høyesterett fjerner muligheten for å ta i betraktning hypotetiske beviser, sier Dahl til NTB.
David Jakobsen er en av de tre som er siktet i terrorsaken. Han blir sittende fengslet til saken kommer opp til ny behandling i Borgarting lagmannsrett neste uke. (ANB-NTB)
Varsko her! Carl I. Hagen er tilbake i norsk politikk. Foreløpig har han riktignok bare sagt at han ønsker å stille som Fremskrittspartiets ordførerkandidat i Oslo.
Les kommentaren her
Verdens eneste elektriske Porsche er på Norges-besøk. Sjekk bildene.
Se bildeserien her
Norge fikk den best tenkelige starten på EM-kvalifiseringen med seier over Island.
Se alle bildene!