...
Soldat fra innsatsstyrken HV-16 Claymore i aksjon under militærøvelsen Cold Response i Nord-Norge nylig. Et stramt budsjett vil føre til færre øvelser. Foto: Torbjørn Kjosvold, Forsvaret/ANB

Hæren må kutte kraftig

Oslo (ANB): Hæren må belage seg på et budsjettkutt på over en milliard kroner neste år.

Fotball Live

søndag 12. sep. kl. 18:00
Lyn - Moss

Kampstart om:

2 dager 6 timer 16 min. 3 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Vestby 
...
Kjell Werner E-post
Publisert 12.03.2010 kl 07:03 Oppdatert 12.03.2010 kl 07:11

Tips en venn på e-post:

...
Bardu-ordfører Oddvar Bjørnsen (Sp) roper varsku mot signalene om kutt i Hærens budsjett. Foto: Jørn Grønlund/ANB
...
Regjeringen vurderer å kutte over en milliard kroner i Hærens budsjett for 2011. Bildet er fra øvelsen Cold Response i Nord-Norge i forrige måned. Foto: Adrian Lombardo, Forsvaret/ANB

LES OGSÅ:

Høyre krever Faremos avgang 12.03.10 - 14:34

Første runde unnagjort 16.03.10 - 20:47

Raser mot taxfree-forslag 06.03.10 - 11:05

Vil kutte i barnetrygden 05.03.10 - 10:05

– Ingenting avgjort om 2011-budsjettet 03.03.10 - 13:12

Det røper sentrale regjeringskilder overfor Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

– Jeg har fått signaler som tyder på at Finansdepartementet vil redusere bevilgningene til Forsvaret kraftig. Dette kuttet vil spesielt gå ut over Hæren, sier Bardu-ordfører Oddvar Bjørnsen til ANB.

– Det opprører meg hvis så er tilfelle. Jeg er skuffet over egne partifeller og egen regjering. Dette bekymrer meg sterkt, både fra et forsvarspolitisk ståsted og av hensyn til arbeidsplassene i Troms, sier Sp-ordføreren i landets største «hærkommune».

Må stramme inn

Regjeringen samles søndag for å legge på plass de første brikkene i neste års statsbudsjett. Nå må statsrådene holde igjen på bruken av oljepenger. Regjeringen bruker i år nærmere 150 oljemilliarder på gode formål over statsbudsjettet. Det er om lag 45 milliarder mer enn det den såkalte handlingsregelen foreskriver for et normalår.

Finansminister Sigbjørn Johnsen har varslet at oljepengebruken må ned på fireprosenten snarest mulig, men han vil ikke angi en eksakt tidshorisont. Arbeidet med å stramme inn starter imidlertid for fullt allerede i neste års statsbudsjett. Johnsen brukte torsdag begrepet «hvileskjær» i et radiointervju med NRK.

Bardu-ordføreren mener at et stort kutt på Hærens budsjett vil være i strid med langtidsplanen for Forsvaret.

– Etter det jeg forstår er vi allerede litt på etterslep i årets bevilgninger. Derfor kan ikke budsjettet kuttes neste år. Regjeringen må snarere øke forsvarsbudsjettet, sier Bjørnsen.

– Jeg er ikke i tvil om at et budsjettkutt vil gå ut over driftsnivået og dermed den nasjonale beredskapen. Og så vil det svekke Norges muligheter til å gjennomføre militære operasjoner i utlandet. Vi vil altså ikke være i stand til å innfri våre internasjonale forpliktelser, hevder ordføreren i Bardu.

– Jeg håper at regjeringen allerede søndag legger forslaget om kutt i Hærens budsjett dødt, sier Bjørnsen.

35 milliarder kroner

Årets forsvarsbudsjett er på snaue 35 milliarder kroner. Her er det lagt inn 100 nye millioner kroner til en videre oppfølging av langtidsplanen. Dermed vil bevilgningene til forsvarssektoren i langtidsplanens andre år være økt med 500 av de 800 millionene som er målet for det økonomiske løftet fram til 2012.

Men dersom det nå blir et kutt på over en milliard neste år for Hæren, vil altså det doble av den gjennomførte opptrappingen være borte.

Hæren utgjør den største utgiftsposten i Forsvaret. Et stramt budsjett vil føre til færre øvelser og kanskje innebære kortere tjenestetid for soldatene. (ANB)

...

Innbrudd hos Sykkelboden

Nyheter Tyver har natt til fredag tatt seg inn og stjålet et ukjent pengebeløp. Les mer

...

Mistet lappen

Nyheter En 19-åring kastet seg over i motsatt kjørebane da politiet forsøkte å stoppe bilen. Les mer

...

Havnesjefens båt senket med vilje

Nyheter Det er blitt gjort skadeverk på en 25' stor båt i båthavna i Son. Båten tilhører havnesjef Roger Finstad. Les mer

Illustrasjonsfoto

Havnet på hodet

Nyheter En bil med henger kjørte i morgentimene av veien ved Sonsveien stasjon. Les mer

...

Slapp syklistene løs

Nyheter Høstsleppet gikk av stabelen i Vestby og Son i helgen med maks innsats fra liten og stor. Les mer

Dagens mest leste saker

...

Ny tvil i Treholt-saken

Det har dukket opp ny tvil om bevisene i Treholt-saken.

Les kommentaren her

Siste bildeserier

Se bildene fra Kristins fest

...

Kjente fjes sto i kø for å hylle gratulanten.

Se bildene her

2011-modeller av Harley Davidson

...

Sjekk ut noen av de nye modellene til Harley Davidson.

Se alle bildene her

Ullevaal-helten!

...

Norge slo Portugal.

Se bildene her

Porsche 911 - elektrisk!

...

Verdens eneste elektriske Porsche er på Norges-besøk. Sjekk bildene.

Se bildeserien her

10 siste innenriks

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss

Telefon: 64 98 38 80
Fax: 64 98 38 89
E-post: post@vestbyavis.no

Kontakt oss

Telefon: 64 98 38 80
Besøksadresse: Rådhusgata 14
Postadresse: Boks 17
1541 Vestby
Kontortid: 09.00-15.00 (mandag-fredag)
E-post: Epost: post@vestbyavis.no

Annonser

Telefon: 64 98 38 80
E-post: post@vestbyavis.no
Skjema: Rubrikkannonse

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Rebekka Østby
E-post: Redaksjonen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.