Presser saften av høsten

Søndag priser Ramme Gaard høsten med økologiske landbruksprodukter, morsomme aktiviteter, god mat og eplepressing.

Av: Julianne Berger
Publisert 09.10.2009 kl 13:26 Oppdatert 09.10.2009 kl 13:26

Tips en venn på e-post:

...
Lise Brunborg og Elisabeth Pettersen i Ås økolag gleder seg til søndagens Høstakkefest på Ramme Gaard. Foto: Julianne

.HVITSTEN: – Vi kommer til å ha en saftpresse midt på tunet. Da kan de besøkende bli med på prosessen. Her presser vi epler fra Ramme gård, men de som heller vil ha ferskpresset juice av egne epler, kan ta med seg dem, så presser vi eplene for dem, forteller Lise Brunborg i Ås Økolag.

Laget tjuvstarter for øvrig festen på Ramme Gaard dagen før publikum slipper til.

– Det blir kanskje en sliten gjeng som står ved pressa på søndagen? – Nei, langt i fra, men vi skal være med å arrangere Høstakkefesten generelt og skal forberede oss litt på forhånd. Vi skal sørge for at det blir liv på gården! lover økolagets Elisabeth Pettersen.

Nygammel presse

De forteller at gårdens eier, Petter Olsen, sørger for nygammel saftpresse som de skal bruke til pressingen.

– Det blir antagelig en trepresse. Alle som vil, får følge saftprosessen, sier de økofrelste som gleder seg til å feire høstens grøde på ramme alvor.

Når de ikke arrangerer høsttakkefest, boltrer Ås Økolag seg på en hageflekk ved UMB i Ås.

– Vi er en gjeng studenter som har felles interesse for økologisk dyrking av frukt, bær og grønnsaker.

Økogrønt og honninggodis

På Ramme Gaard søndag får du kjøpt økologiske matvarer fra egen gårdsproduksjon. Dessuten presenterer Den blinde Ku i Ås både ost, sopp og vin. Økologisk Jaktost fra denne osteprodusenten, ble for øvrig kåret til det beste produktet under årets Matstreif i hovedstaden. Ellers produserer de rammeost som er basert på melk fra kyrne på Ramme Gaard.

Blir du sulten, kan du for øvrig teste smaksløkene med fristelser fra gårdens nye kokk, tilberedt med, ja, selvsagt, gårdens egne råvarer. I tillegg kommer Stina Mehus med favnen full av honning og blomster.

Gøy på landet

Som seg hør og bør en Høsttakkefest på Ramme, blir det mye moro for barna: Ponniridning, kjøring med hest og vogn, historiefortelling, pinnebrød stekt på bål, treklatring med egen instruktør, er blant postene på programmet.

...

Sommercabaret i det grønne

Kultur Noen sjekker inn, andre ut, mens et par kanskje blir for alltid når Soon Teaterselskap gir oss forestillingen Vertshuset Den Hvite Havhest med Meierigården og gallerihagen som scene i sommer. Les mer

...

Vil du leke med Karsten og Petra?

Kultur For tredje gang kryper Karsten og Petra-figurene ut av bøkenes verden for å lage lys, levende teatersprell i Hølen. Les mer

...

Dette skjedde natt til lørdag

Nyheter Stjålet båt i Son, bråk på Oliven og hytteinnbrudd. Les politiets logg her. Les mer

...

Nok et innbrudd hos Sykkelboden

Nyheter Tyver har igjen brutt seg inn hos Sykkelboden i Son. Det er andre gang på litt over to måneder. Les mer

...

Helg med byger

Nyheter Trønderne kan glede seg over det beste sommerværet i helgen. Resten av landet må forberede seg på regnbyger og temperaturer under 20 grader. Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss

Telefon: 64 98 38 80
Fax: 64 98 38 89
E-post: post@vestbyavis.no

Kontakt oss

Telefon: 64 98 38 80
Besøksadresse: Rådhusgata 14
Postadresse: Boks 17
1541 Vestby
Kontortid: 09.00-15.00 (mandag-fredag)
E-post: Epost: post@vestbyavis.no

Annonser

Telefon: 64 98 38 80
E-post: post@vestbyavis.no
Skjema: Rubrikkannonse

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Rebekka Østby
E-post: Redaksjonen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.