Vedtaket er et resultat av at SOK-utvalget i april i fjor ba rådmannen om å utrede en ordning med aktivitetskort til barn og ungdom i lavinntektsfamilier i Vestby. Rådmannen kom tilbake med et forslag til opplevelseskort for 30 barn og ungdommer, som alle får ta med seg en venn eller et familiemedlem.
- Les også: Ønsker flere tiltak mot barnefattigdom
- Det er ikke gjort noen avtaler med leverandører eller andre aktører, men det er relevant å gå i dialog med for eksempel Tusenfryd, Jump, Eventyrfabrikken og idrettslagene i Vestby. I tillegg kan Vestby kommune tilby gratis adgang til Grevlingen svømmehall og gratis adgang til kommunale arrangementer. Samtidig har det nasjonale opplevelseskortet avtaler med Dyreparken i Kristiansand, Norgesbilletten/Filmweb, Forskerfabrikken, Norges Fotballforbund og Norges Håndballforbund, skriver rådmannen i saksutredningen.

Vil gi opplevelser til familier med lav inntekt
Kortet som politikerne i SOK samlet seg om er identisk med opplevelseskortet.no som også 70 andre kommuner er med på. Dette kortet gir barn og unge i alderen 2-16 år i lavinntektsfamilier gratis adgang til kultur- og fritidsaktiviteter.
Familiens samlede inntekt legges til grunn som kriteriet for å kunne søke på og motta tilbudet. Taket for å motta tilbudet er det samme som for å få gratis kjernetid i barnehage - at familiens samlede inntekt er på mindre enn 574 000 i året.

Barnefamilier må kjøpe sportsutstyr på kreditt
Kommentarer til denne saken